Oszustwo przez telefon – uważaj do kogo oddzwaniasz

Stale rozwijające się narzędzia telekomunikacyjne w ogromnym stopniu ułatwiły utrzymywanie kontaktów międzyludzkich bez względu na to jak daleko się od siebie znajdują. Obecnie wystarczy połączenie z siecią internetową, żeby bez problemu porozmawiać, a nawet zobaczyć się z kimś, kto przebywa nawet na drugim końcu świata. Ale możliwości te są coraz częściej wykorzystywane również przez naciągaczy. Jak wygląda oszustwo przez telefon, czyli uważaj do kogo oddzwaniasz.

Nic podejrzanego

Większość tego typu oszustw zaczyna się zupełnie niewinnie, przynajmniej z perspektywy zabieganego i zajętego codziennymi sprawami człowieka. Wystarczy, że w wolnej chwili spojrzymy na ekran swojego telefonu i naszym oczom ukaże się nieodebrane połączenie. Pierwsza reakcja w większości przypadków jest naturalna – po prostu oddzwaniamy. Dalej możliwości są dwie: albo po drugiej stronie nikt się nie odzywa, a my ignorujemy całą tę sytuację, albo zaczynamy rozmowę z kimś, kto przedstawia się na przykład jako pracownik banku.

Mechanizm oszustwa

W pierwszym przypadku problem może wyjść na jaw dopiero przy otrzymaniu rachunku na koniec miesiąca. Niejedna osoba była już zdziwiona widząc astronomiczne kwoty za połączenia z krajami afrykańskimi, typu Kongo czy Wybrzeże Kości Słoniowej i dopiero po długich przemyśleniach kojarzyli je z nietypowym połączeniem sprzed kilkunastu dni.

Drugi scenariusz jest nieco bardziej wyrafinowaną metodą na wyłudzenie danych – pod pretekstem poprawy bezpieczeństwa rozmówca prosi o podanie wrażliwych informacji, w celu weryfikacji klienta. Takie dane pozwalają mu bez problemu podszyć się pod nas i w rozmowie z prawdziwym przedstawicielem banku i dokonać prawdziwego spustoszenia na koncie.

Szukasz informacji o nieznanym numerze? Sprawdź go na portalu kogo to numer

Jak uniknąć problemów

Jednym z najprostszych rozwiązań wydaje się po prostu zablokowanie nieznanych numerów, ale nie zawsze będzie to wyjście najlepsze. Wystarczy pomyśleć jak wiele osób może próbować się z nami skontaktować, a których numerów nie mamy zapisanych na liście kontaktów. Od dawno niewidzianych znajomych, aż po partnerów biznesowych czy dostawców i sprzedawców, na przykład w sklepie internetowym.

Ale jak już wiemy oddzwanianie też nie jest dobrym pomysłem z uwagi na niebezpieczeństwo związane z wyłudzeniami. Żeby być pewnym, ze numer, z którego ktoś próbował się z nami skontaktować jest bezpieczny warto najpierw sprawdzić go w internetowych bazach telefonicznych. Wystarczy wpisać numer, żeby zobaczyć czy ktoś miał już z nim do czynienia i ewentualnie jak wyglądał ten kontakt.

G2 TEAM

Takie bazy numerów to także dobre wyjście, jeżeli spotkało nas tego typu oszustwo, bo możemy szybko i skutecznie ostrzec innych przed podobnymi przykrościami.

Zastanawiasz się kto dzwonił? Sprawdź go w bazie na stronie kogo-to-numer.pl