Nękające telefony to prawdziwa plaga

Wszyscy ludzie cenią sobie święty spokój i docenia brak niespodziewanych, złych wiadomości. Jednak w obecnych czasach rozwoju technologii komunikacji cyfrowej wydaje się być niemal niemożliwe, aby całkowicie odciąć się od zewnętrznego świata. Codziennie towarzyszą nam smartfony, komunikatory, portale społecznościowe i wiele innych narzędzi, które zapewniają bezustanne połączenie z innymi. Korzystają z tego również oszuści i uparci telemarketerzy – obecnie nękające telefony to prawdziwa plaga.

Nachalna reklama

Jedną z grup, na które najczęściej narzekamy w kontekście nawracających połączeń telefonicznych i zastanawiania się nad tym, kto dzwonił są telemarketerzy. Niemal legendarne są już dziś opowieści o sprzedawcach telefonicznych, którzy podczas rozmowy dokonywali transakcji na bardzo wysokie kwoty, na przykład sprzedając rzekomo wyjątkowe zestawy garnków.

Problem z telefonami od różnej maści marketerów jest taki, ze pracują oni często w oparciu o specjalnie przygotowany skrypt prowadzenia rozmowy. Taki schemat konwersacji zostaje opracowany w taki sposób, aby w pewnym stopniu zmanipulować rozmówcę i przekonać go do dokonania zakupu. Warto o tym pamiętać, kiedy następnym razem zobaczymy na ekranie nieznany numer i zaczniemy się zastanawiać kto dzwoni?

Wysokie rachunki

Kolejna grupa, która często korzysta z nękania telefonami z obcych numerów są oszuści i naciągacze. Mechanizm działania takich osób jest dość prosty – najczęściej wykonują oni połączenia na przypadkowo wybrane numery i czekają, aż dana osoba zdecyduje się oddzwonić. A właśnie tak najczęściej reaguje każdy z nas, kiedy spoglądając na ekran telefonu zastanawia się kto dzwoni. Po wybraniu takiego numeru najczęściej czekamy kilka sygnałów, po czym rezygnujemy z połączenia, nie podejrzewając, że stało się cokolwiek złego. O tym dowiadujemy się zwykle dopiero w momencie, w którym przychodzi do nas rachunek telefoniczny (sprawdź kogo to numer).

Stalking

Takie powtarzające się telefony od nieznanych numerów przede wszystkim są po prostu irytujące, szczególnie dla ludzi, którzy nie mogą sobie pozwolić na wyłączenie telefonu. Przedsiębiorcy, przedstawiciele handlowi czy nawet rodzice, którzy muszą być pod ręką w razie, gdyby pociechy chciałyby się z nimi skontaktować, najzwyczajniej w świecie nie mają możliwości całkowicie zrezygnować z takiej, podstawowej formy komunikacji.

Ale coraz częściej można mówić w tym kontekście o uporczywym nękaniu, czyli stalkingu. Co ciekawe, zgodnie z polskim prawem od 2011 roku jest to przestępstwo zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności.

Domy Kołobrzeg

Jak sobie z tym radzić

Dobrym sposobem na wszystkie problemy z połączeniami od nieznanych osób jest zablokowanie obcych numerów. Żeby jednak przypadkiem nie uniemożliwić sobie w ten sposób kontaktu z dawno niewidzianymi znajomymi czy rodziną, warto najpierw sprawdzić kogo to numer. Dzięki temu bez oddzwaniania dowiemy się kto dzwonił i co dalej robić.