Metody oszustów telefonicznych

Wraz z rozwojem technologicznym poprawia się nie tylko poziom życia i pojawiają się wygodne rozwiązania niemal w każdej dziedzinie życia. Niestety z udogodnień, jakie dostarczają nam nowoczesne technologie korzystają także nieuczciwe osoby. Kradzieże wrażliwych danych to nie wszystko, co może nas spotkać, jeśli padniemy ofiarą takich przestępców. Jakie są najczęściej spotykane metody oszustów telefonicznych i jak się przed nimi bronić?

Metoda na strzałkę

Jedną z metod powszechnie wykorzystywanych przez oszustów jest wykorzystywanie instynktownej reakcji, jakiej ulega zdecydowana większość z nas. Chodzi o sytuację, w której widzimy na ekranie telefonu nieodebrane połączenie – zdecydowana większość z nas momentalnie decyduje się oddzwonić na nieznany numer. Mało kto zastanawia się nad tym kogo to numer i czy aby na pewno po drugiej stronie nie czai się ktoś o nieczystych intencjach, bo z góry zakładamy, że to znajomy lub krewny, który próbuje się z nami skontaktować z innego telefonu.

Niestety bardzo często za takim połączeniem stoi oszust, a ten konkretny sposób oszustwa nazywany jest metodą na strzałkę lub na Kongo. Wszystko za sprawą mechanizmu działania takiego przekrętu – jeśli ktoś jest na tyle czujny, żeby zerknąć chociaż na numer kierunkowy może dać się zwieść i pomylić prefiks bardzo podobny do tych warszawskich, kiedy tak naprawdę numer pochodzi z krajów afrykańskich. W tym przypadku oszuści wykorzystują automaty, które w momencie kiedy oddzwaniamy nabijają nam wysoki rachunek.

Nie mów „tak”

Stosunkowo nowy sposób oszustw telefonicznych przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych. Nieuczciwi rozmówcy dzwonią do nas i zadają zupełnie niewinne pytanie, licząc na to, że odpowiemy na nie twierdząco. Niestety nasze tak zostaje nagrane, a później może zostać tak zmontowane, że wydaje się, jakbyśmy zawarli jakiś rodzaj umowy lub dokonali zakupu produktu czy usług.

Głuchy telefon

Pozostaje jeszcze klasyczna metoda oszustwa, która pomimo upływu lat wciąż działa. Oszuści dzwonią do przypadkowych ludzi, a po drugiej stronie słychać tylko ciszę. Wobec tego spora liczba osób z góry zakłada, że ktoś przypadkowo wykręcił nasz numer i po prostu się rozłączył. Tymczasem połączenie nie zostaje przerwane, czas leci, a  koszty takiej rozmowy wzrastają.

Jak nie dać się oszukać

Remedium na różnego rodzaju próby oszustwa jest wbrew pozorom dość proste i uniwersalne – należy zachować zdrowy rozsądek i nie ufać nieznanym rozmówcom po drugiej stronie słuchawki.

Jeżeli męczą nas długotrwale nieznane numery, zamiast ryzykować i zastanawiać się kto dzwonił  warto skorzystać z wyszukiwarek numerów telefonów dostępnych w internecie.

BMW M5 tuning