Kto najczęściej dzwoni z nieznanych numerów?

Rewolucja komunikacyjna, jaką przyniosły kilkanaście lat temu telefony komórkowe odmieniła codzienną rzeczywistość każdego z nas. Możliwości, jakie niosą ze sobą obecnie smartfony są jednak wykorzystywane nie tylko w dobrych celach. Coraz częściej można spotkać się ze zjawiskiem nękania przez obce osoby po drugiej stronie słuchawki. Kto najczęściej dzwoni z nieznanych numerów?

Telemarketing

Jedną z najbardziej licznych grup połączeń, jakie wykonują do nas codziennie nieznane osoby są pracownicy różnego rodzaju call center oraz punktów sprzedaży pośredniej. Co ciekawe nie zawsze takie firmy korzystają w swojej działalności z zastrzeżonych numerów telefonów, przez co czujność potencjalnych odbiorców jest uśpiona. Zazwyczaj spodziewamy się jednak, że duże firmy zajmujące się marketingiem telefonicznym będą ukrywały się pod numerami, na które nie mamy możliwości oddzwonić. Tymczasem coraz częściej są to normalne numery i kiedy zastanawiamy się kto dzwonił i kogo to numer, myśląc, że może to dawno nie widziany znajomy, odbieramy takie połączenia i musimy się zmagać z upartym sprzedawcą.

Stalkerzy

Ale działania marketingowców zdecydowanie nie są najgorszym, co może nam się przytrafić, jeśli chodzi o dzwoniące obce numery. Ostatnimi czasy można obserwować rosnący problem z tak zwanym uporczywym nękaniem, czyli stalkingiem. Od ponad 5 lat działania, które przyjmują znamiona naruszenia czyjejś prywatności i skutkują wzbudzeniem poczucia zagrożenia są uregulowane w polskiej legislacji. Tym samym uporczywe nękanie, również w formie kontaktu pośredniego, czyli przez telefon, jest w naszym kraju przestępstwem, za które grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Przez nękanie można rozumieć między innymi częste głuche telefony, próby kontaktu z drugą osobą, kiedy wyraźnie sobie tego nie życzy lub wykonywanie połączeń w godzinach nocnych. Jeśli regularnie dzwoni do nas nieznana osoba i zastanawiamy się kogo to numer warto szukać pomocy. Zanim zgłosimy sprawę na policję można spróbować sprawdzić kto dzwonił korzystając z wyszukiwarki numerów na stronie: Kogo To Numer.

Oszuści

W najgorszym przypadku za nieznanym numerem może się ukrywać zwyczajny oszust. Jak wyłudzić pieniądze w ten sposób? Najczęściej oszust dzwoni do przypadkowych osób, licząc na to, że widząc nieodebrane połączenie zdecydują się oni oddzwonić. I niestety najczęściej właśnie tak się dzieje – widzimy obcy numer, zastanawiamy się kto dzwonił, kogo to numer, a tym samym niemal instynktownie oddzwaniamy, a dopiero pod koniec miesiąca patrząc na rachunek okazuje się, że padliśmy ofiarą przestępców.