Kobiety na rynku pracy

Zgodnie z polskim prawem na rynku pracy nie może być mowy o jakiejkolwiek dyskryminacji, w tym ze względu na płeć. Jednak praktyka pokazuje, że sytuacja kobiet i mężczyzn na rynku pracy potrafi się diametralnie różnić, niestety najczęściej na niekorzyść tak zwanej płci pięknej. Z jakimi problemami muszą się zmagać kobiety na rynku pracy?

Współczesna kobieta z pewnością nie ma lekkiego życia – musi pogodzić stawiane przed nią wymagania związane z tym, aby była idealną żoną, troskliwą matką, lojalną pracowniczką i oddaną przyjaciółką. W natłoku codziennych obowiązków panie muszą poradzić sobie z trudnym zadaniem podziału czasu na życie prywatne i zawodowe, a rynek pracy nie zawsze im w tym pomaga.

Obecnie szczególnie głośno mówi się o nowoczesnym feminizmie, który walczy między innymi z nierównościami na rynku pracy. Takie zjawiska jak niższe wynagrodzenia dla kobiet czy trudności z awansowaniem (tak zwany szklany sufit) to tylko niektóre przykłady problemów, z jakimi zmagają się kobiety pracujące.

Z drugiej strony nie istnieją żadne przesłanki, które bezpośrednio ograniczałyby dostęp pań do jakichkolwiek zawodów czy profesji. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby kobieta była mechanikiem, programistą, a nawet zawodowym kierowcą. Tym bardziej, że z perspektywy wrodzonych cech i umiejętności kobiety nierzadko sprawdziłyby się na takich stanowiskach dużo lepiej niż panowie. Dlatego warto przeglądać wszystkie oferty pracy w Lublinie i nie tylko – nie ograniczając się jedynie do zawodów, rzekomo typowo damskich.

Polecamy serwis kobiety.pracadla-mlodych.pl – aktualności i artykuły dla kobiet na rynku pracy.