Kiedy telefon zaczyna być problemem

Złośliwi mówią czasem, ze współcześni ludzie całkowicie uzależnili się od telefonów komórkowych. Jest w tym wiele prawdy – zaczynamy dzień od sprawdzenia poczty elektronicznej, odwiedzamy Facebooka czy Twittera oraz szukamy newsów ze świata. A to wszystko najczęściej za sprawą telefonów komórkowych. Jednak to, co miało być największym dobrodziejstwem dla człowieka coraz częściej działa na jego niekorzyść. Kiedy telefon zaczyna być problemem?

Brak czasu dla bliskich

Niestety, ale XXI wiek oprócz wielu przydatnych, wręcz niezastąpionych wynalazków można nazwać też erą uzależnienia człowieka od technologii. Coraz częściej można odnieść wrażenie, że spora ilość ludzi ma niemal na stałe przyspawany telefon do ręki. Wystarczy zastanowić się, kiedy ostatnio jadąc komunikacją miejską albo siedząc w knajpce nie mieliśmy okazji podziwiać znajomych, którzy zamiast skupić się na swoim towarzystwie poświęcali więcej uwagi na to, co widzieli na ekranie swoich smartfonów? Paradoks nowych technologii, w tym również współczesnych telefonów komórkowych jest taki, że z jednej strony faktycznie usprawniają komunikację (przecież możemy rozmawiać nawet z osobą z drugiego końca świata, bez żadnych problemów na łączach, w doskonałej jakości dźwięku i obrazu), a z drugiej oddalają ludzi od siebie w realnym świecie.

W ciągłej gotowości

Z jednej strony telefony powoli przejmują rolę komputerów i powodują wycofanie z rzeczywistości, ale z drugiej jeszcze mocniej przyciągają nas na ziemię. Fakt, że każdy z nas ma zawsze przy sobie, pod ręką telefon komórkowy sprawia, że można się z nami zawsze skontaktować. Oczywiście może to być ogromna zaleta, jednak często budzi to w człowieku poczucie obowiązku i nieustającej czujności, tak aby niezależnie od pory dnia być dostępnym. Niestety w efekcie przekłada się to na stres, zmęczenie i odbieranie telefonu nawet w nocy, bez zastanawiania się kto dzwonił, czego chce i kogo to numer.

Oszuści telefoniczni

Ale telefony mogą być problematyczne również w bardziej przyziemnym wymiarze. Obecnie nie brakuje osób, które w rozwoju telefonii komórkowej i komunikacji zobaczyły ogromny potencjał do oszustw finansowych. Większość ludzi przywiązana czy wręcz uzależniona od telefonów korzysta z nich w sposób instynktowny, na przykład bez jakiejkolwiek refleksji, odruchowo oddzwania na nieodebrane połączenia, nawet jeśli nie wiedzą kto dzwonił. A niestety coraz częściej, jeżeli nie wiemy kogo to numer, dużo lepszym rozwiązaniem jest zignorowanie połączenia lub sprawdzenie numeru w jednej z internetowych wyszukiwarek. W innym przypadku narażamy się na wysokie koszty związane z wyłudzeniem pieniędzy przez oszusta po drugi stronie słuchawki.

Winter Polska