Jak sprawdzić kto do nas dzwoni?

Trudno dziś spotkać kogoś, kto nie posiadałby telefonu komórkowego. Z jednej strony ułatwiają nam one codzienną komunikację i przydają się w niezliczonej ilości sytuacji. Z drugiej strony wszechobecność smartfonów stała się zachętą dla kreatywnych oszustów oraz uporczywych telemarketerów. Czy można w jakiś sposób ustrzec się przed nieznanymi numerami, tak aby uniknąć przykrych finansowych konsekwencji i stresu?

Kto może dzwonić

Zdecydowanie najczęściej dzwonią do nas telemarketerzy i różnego rodzaju sprzedawcy. Telefony z firm, które sprzedają garnki i tego typu rewolucyjne produkty przeszły już do pewnego rodzaju klasyki, jeśli chodzi o niechciane telefony. Ale nie brakuje też innych firm, które chętnie właśnie przez rozmowy telefoniczne próbują zawrzeć rozmaite umowy z klientami.

Ale telemarketing to nie najgorsze, co może się nam przytrafić. Pozostają jeszcze coraz śmielej działający naciągacze i oszuści telefoniczni. Szkody ofiary takich przestępstw wynosiły przeciętnie kilkaset złotych, ale zdarzały się także wyłudzenia liczone w tysiącach złotych. Niestety, ale dość łatwo jest stracić takie kwoty pieniędzy – wystarczy odruchowo oddzwonić do nieznanego rozmówcy, nie wiedząc do końca kogo to numer, a może się okazać, że wpadliśmy w pułapkę oszustów.

Dlaczego sprawdzać kogo to numer

Podstawowym powodem jest ustalenie kto nieustannie do nas wydzwania, w taki sposób, aby nie ponieść z tego tytułu żadnych dodatkowych opłat. A może się to zdarzyć, jeżeli oddzwonimy na przykład na numery z zagranicy czy tak zwane infolinie premium. Jeśli już wiemy kto jest tajemniczym rozmówcą po drugiej stronie słuchawki.

Jak sprawdzić kto dzwoni

Niestety nie istnieje żaden oficjalny spis numerów telefonów, z którego można by się dowiedzieć kogo to numer tak uparcie do nas wydzwania. Dlatego internauci biorą sprawy w swoje ręce i chętnie pomagają współtworzyć portale, które mają na celu wzajemne ostrzeganie się przed szkodliwymi połączeniami. Tak jest w przypadku strony kogo-to-numer.pl, na której można zarówno wyszukać nękające nas numery, jak i dodawać takie, które jeszcze nie znalazły się w bazie. Dzięki temu coraz więcej osób może szybko, łatwo i co najważniejsze całkowicie bezpłatnie sprawdzić kogo to numer. Znając już osobę lub firmę po drugie stronie łączy można zablokować taki numer lub unikać odbierania połączeń.