Dzwoni nieznany numer – co robić?

Na pewno każdemu z nas zdarzyło się nie raz odebrać połączenie od nieznanego numeru telefonu. Po drugiej stronie słuchawki może się odezwać zarówno znajomy sprzed lat lub ktoś, komu wpadliśmy w oko. Jednak o wiele częściej naszym rozmówcą okazuje się wyjątkowo uparty telemarketer, anonimowy prześladowca albo oszust. Co zatem robić kiedy na ekranie telefonu wyświetla się nieznany numer?

Wszyscy znamy takie sytuacje: telefon leżący na dnie torebki albo wyciszony podczas ważnego spotkania, zerkamy na niego dopiero po jakimś czasie i widzimy nieodebrane połączenie. Co wtedy robimy? Większość z nas bez chwili zastanowienia kogo to numer decyduje się oddzwonić, żeby sprawdzić, kto próbował się z nami skontaktować. I niestety bardzo często jest to poważny błąd, który jest niezwykle kosztowny w skutkach. Czym może grozić odebranie takiego połączenia? W najgorszym przypadku okaże się, że to próba wyłudzenia pieniędzy przez oszustów.

Mniej dotkliwe w skutkach, ale wciąż niezwykle uciążliwe są nękające telefony od telemarketerów. Dość często dzwonią oni z numerów zastrzeżonych, jednak wiele firm, zwłaszcza działających w branży sprzedaży produktów detalicznych korzysta z tradycyjnych, niczym nie wyróżniających się numerów. Przez to wiele osób nie tylko odbiera takie połączenia i często marnuje swój cenny czas na wielokrotne odmawianie skorzystania z określonej oferty lub co gorsza oddzwania, narażając się na dodatkowe opłaty.

Jak reagować kiedy dzwoni do nas nieznany numer? Jeśli nie spodziewamy się kontaktu z długo niewidzianym znajomym można po prosu wstrzymać się z jakimkolwiek działaniem. Jednak czasami trudno ignorować wielokrotnie powtarzające się połączenia nie wiedząc kogo to numer. Można też zablokować niechciane połączenia, ale zdecydowanie warto najpierw wiedzieć z kim mamy do czynienia bez ryzyka ponoszenia wysokich opłat za oddzwanianie na tak zwane numery premium lub zagraniczne.

Dlatego warto sprawdzić wybrany numer na portalu kogo-to-numer.pl. Jest to strona współtworzona przez użytkowników – wystarczy wpisać interesujący nas numer i zobaczyć czy ktoś wcześniej miał z nim już do czynienia. Jeżeli tak zobaczymy listę opinii na temat takich połączeń. Jeśli natomiast numer nie figuruje jeszcze w bazie strony kogo-to-numer.pl warto wprowadzić go i ostrzec innych użytkowników przed nękającymi telefonami.