Co kryje się za pojęciem SMS Premium?

Określenie SMS Premium najczęściej kojarzy się użytkownikom telefonów komórkowych z naliczaniem dodatkowych opłat przez operatora sieci. Jednak SMS-y Premium dotyczą również usług głosowych oraz lokalizacyjnych. Pomagamy rozszyfrować, co kryje się za pojęciem SMS Premium.

SMS Premium to nic innego jak jedna z metod płatności za aktywowanie danej usługi. Może mieć prostą formę wiadomości wychodzącej, ale istnieje również możliwość uruchomienia stałej prenumeraty. Forma, która jest najlepiej znana użytkownikom to wiadomość przychodząca, za którą również mogą zostać pobrane opłaty.

http://kogo-to-numer.pl/

Za pomocą wiadomości wychodzącej SMS Premium możemy aktywować m.in. usługi głosowe, w których skład wchodzą serwisy informacyjne, towarzyskie, charytatywne, rozrywkowe, mikropłatności, kody dostępu, głosowania, konkursy, loterie, gadżety do telefonu komórkowego, powitania na pocztę głosową, pocztówki głosowe, licytacje i aukcje, drobne ogłoszenia, serwisy umożliwiające użytkownikom udział w zabawach interaktywnych. Wiadomością wychodzącą SMS możemy także kontrolować uruchamianie usług lokalizacyjnych oraz usług dodatkowych, przykładowo możemy aktywować Czasoumilacz lub konkretną usługę świadczoną jedynie dla abonentów naszej sieci (niezwykle popularne stają się zniżki SMS, uwzględniane w różnych instytucjach kultury).

Jeśli już wiemy, za jakie usługi mogą zostać pobrane dodatkowe koszty, jesteśmy w stanie uchronić się przed działaniem oszustów. Czasem jednak naliczanie dodatkowych kosztów odbywa się przez zwykłą nieuwagę użytkownika. Może się tak zdarzyć, że otrzymany wiadomość tekstową od operatora lub z informacją o konkursie. Aby upewnić się, że numer jest wiarygodny oraz, że odpowiedź na taką wiadomość nie będzie się wiązała z wysokimi kosztami, możemy zapoznać się z listą numerów SMS Premium na stronie kogo-to-numer.pl. Spis zawiera również dokładne opisy usług oraz koszty, jakie poniesiemy w przypadku wysłania wiadomości zwrotnych.

Nawet jeśli nie mamy w zwyczaju odpowiadać na wiadomości przychodzące z nieznanych źródeł, również musimy zakochać ostrożność. Aby uniknąć naliczania dodatkowych opłat za niechciane SMSy Premium warto regularnie i skrupulatnie kontrolować rachunki telefoniczne. Jeśli zauważymy, że operator naliczył dodatkowe koszty za podejrzane usługi, musimy niezwłocznie się z nim skontaktować, aby wyjaśnić sytuację i od razu zablokować usługę.

Pamiętajmy, że koszty wiadomości specjalnych wahają się od około jednego złotego do ponad 30 zł za sztukę. Dlatego warto zachować szczególną ostrożność podczas odpisywania na wiadomości przychodzące z nieznanego źródła.